• Aktualno¶ci • Portfolio • Zamów program • Zleć usługę • Kontakt • Strona główna

Co to jest geokodowanie?


Na tej stronie trafisz na słowo geokodowanie, znajdziesz tu nawet program do wykonywania tego zadania, ale co konkretnie to oznacza?

Geokodowanie jest procesem przyporządkowywania identyfikatorów lub kodów, pozwalającą na jednoznaczną identyfikację danego miejsca.

Brzmi zbyt naukowo?

Zwykły numer kierunkowy jest swego rodzaju geokodem (np. wiadomo, że 0-68 oznacza Zieloną Górę i województwo lubuskie...itd). Podobnie kody pocztowe, jak i wszelkie współrzędne (geograficzne i geodezyjne).
Zatem geokodowanie oznacza nic innego jak przypisanie jakiejś wartości (kodu) do danego obszaru geograficznego. Zwykle jednak wykorzystuje się do tego współrzędne geograficzne.

Współrzędne geograficzne oznaczane są jako długość i szerokość geograficzna (z ang. longitude i latitude) i określane w stopniach, minutach i sekundach. Istnieje wiele tzw. układów odniesienia, które różnie intpretują długość i szerokość. Obecnie najbardziej znanym i wykorzystywanym układem jest WGS`84, mający zastosowanie w systemach nawigacji satelitarnej GPS. Bardzo często można się spotkać ze skrótami (B=szerokość geograficzna, L=długość geograficzna).
Przy pomocy współrzędnych BL można określić dowolny punkt na Ziemi. Dodatkowo do współrzędnych można dołożyć wysokość, oznaczaną jako H.

Istnieje wiele narzędzi, dzięki którym można sprawdzić jakie współrzędne pasują do danego miejsca na Ziemi. Wśród nich użytkownik odnajdzie takie programy jak np. Google Earth, który bardzo dobrze obrazuje przykład zastosowania współrzędnych i samego pojęcia geokodowania.

Linki:
Pojęcie geokodowania wg Wikipedii
Program Google Earth
Tutaj sprawdzisz współrzędne geograficzne polskich miast
© 2011-2018 SkyRaster Blog firmowy. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie ze strony lub produktów oznacza akceptację regulaminu i polityki prywatności.